Masaż kręgosłupa kobiety w ciąży:


Masaż kobiet w ciąży
 to znakomity zabieg pielęgnacyjny i relaksujący. Masaż w ciąży jest bezpieczny, przyjemny i skuteczny. Nawet jeśli nigdy wcześniej się nie masowałaś, podczas ciąży prawdopodobnie odczujesz taką potrzebę. Powodów do masażu w ciąży będzie przynajmniej kilka – narastające wraz z każdym miesiącem zmęczenie, spowodowane coraz większym ciężarem brzucha, opuchnięte nogi, dolegliwości kręgosłupa, a nawet chęć zadbania o skórę, której w czasie ciąży potrzebne jest wyjątkowe traktowanie. Masaż kobiety w ciąży wykonywany jest zawsze w pozycji bezpiecznej i wygodnej dla kobiety, zwykle na boku, na siedząco lub półsiedząco.Masaż pleców w ciąży relaksuje, przynosi ulgę. Podczas ciąży można i warto korzystać z masażu jak najczęściej.

Jeśli lekarz prowadzący ciążę wyrazi zgodę, a Ty masz na to ochotę, warto od czasu do czasu skorzystać z usług Masażysty. Klasyczny masaż nie tylko doskonale cię zrelaksuje, ale też przygotuje do porodu, zmniejszy ciążowe dolegliwości. By było widać i czuć efekty, na masaże w ciąży trzeba chodzić regularnie. Z jakich typów masaży możesz bezpiecznie korzystać, będąc w ciąży?

  • Profesjonalny masaż w ciąży: manualny drenaż limfatyczny

Pomaga zmniejszyć obrzęki nóg, powstałe na skutek zwężenia naczyń, odprowadzających limfę z okolic miednicy, a także ograniczonej aktywności i zwiększenia masy ciała. Masowanie okolic narażonych na opuchliznę (zwłaszcza stóp i łydek) wspiera proces przenikania płynu tkankowego do naczyń limfatycznych, co pomaga zarówno zmniejszyć obrzęki, jak również – przy regularnym korzystaniu z zabiegów – niemal całkowicie im zapobiec.

  • Profesjonalny masaż w ciąży: rozluźniający

Warto się na niego zdecydować, jeśli dokuczają ci bóle kręgosłupa i stawów. Podczas zabiegu masażysta uciska i masuje konkretne punkty na ciele, dzięki czemu mięśnie się rozluźniają. To przynosi ulgę więzadłom i stawom, zmniejszając dolegliwości bólowe w okolicy barków, szyi i kręgosłupa (zwłaszcza jego odcinka lędźwiowego, który najbardziej cierpi z powodu przesunięcia się środka ciężkości ciała, związanego z powiększającym się brzuchem). Z reguły przyszła mama może wybrać sobie pozycję, w jakiej jest jej najwygodniej – może leżeć na boku lub ułożyć się w pozycji półsiedzącej.


  • Profesjonalny masaż w ciąży: relaksacyjny
Pomaga przy bezsenności, przywraca prawidłowe krążenie i ciśnienie krwi, zmniejsza też dolegliwości związane ze stresem, takie jak bóle szyi, głowy, pleców, depresję czy nadpobudliwość. Masaż zmniejsza napięcie mięśni, odpręża, znosi też napięcie psychiczne. Wykonywane przez masażystę ruchy są spokojne, łagodne, rytmiczne, dzięki czemu oddziałują nie tylko na mięśnie, ale też na psychikę. Jeśli jest prawidłowo wykonany, mięśnie całego ciała rozluźniają się do tego stopnia, że zasypiamy na leżance. Zabiegowi często towarzyszy nie tylko cicha muzyka, lecz także aromatyczne kadzidełka i pachnące olejki – warto wcześniej poprosić o możliwość powąchania ich, bo w ciąży zwiększa się wrażliwość na zapachy i niektóre z nich mogą się teraz wydać nieprzyjemne, co zniweczy efekt zabiegu.


Masaż dla kobiet w ciąży przeciwskazania:

Z masażu może skorzystać każda kobieta w ciąży, od 4. do 8. miesiąca ciąży, o ile nie ma przeciwwskazań do takich zabiegów. Przed pierwszym masażem konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego, by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Kiedy nie należy poddawać się zabiegom masażu w ciąży? Do przeciwskazań należą wszelkie stany patologiczne, jak krwawienia z dróg rodnych, zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym, łożysko przodujące, gestoza, przedwczesne skracanie szyjki macicy i rozwieranie się kanału rodnego, odklejenie się łożyska lub przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, a także wszystkie inne stany zagrożenia ciąży (jakie, o tym decyduje lekarz prowadzący). Masażu nie wykonuje się również, jeśli przyszła mama cierpi na choroby nerek, tarczycy i trzustki, niektóre choroby sercowo-naczyniowe, w przypadku podejrzenia anomalii rozwojowych płodu, jak również wtedy, gdy kobieta ciężarna ma niekontrolowaną cukrzycę albo nadciśnienie tętnicze.